Opgave
Chainreaction teambuilding i frederikshavn
20 personer
Niels Juels Vej 15, 9900 Frederikshavn, Danmark
Om dagen samlede 20 deltagere fra MAN sig i Frederikshavn til en Chainreaction-aktivitet. Rummet summede af forventning, da holdene fik udleveret en række moduler og materialer til at bygge deres helt egen kædereaktion. Der blev eksperimenteret med ramper, bolde og blokke, justeret, testet og finpudset, mens deltagerne hele tiden kommunikerede for at sikre, at hvert led i rækken faldt korrekt. Stemningen var præget af grin og opmuntrende klapsalver, når et delprojekt lykkedes, og alle mærkede, hvordan fælles problemløsning skabte energi og begejstring.
Målet med Chainreaction var netop at styrke samarbejdet på en håndgribelig måde og give deltagerne mulighed for at mødes ansigt til ansigt – det er rart at komme væk fra virksomhedschatten og se hinanden i øjnene. Ved at lade grupperne designe og afprøve deres egne sekvenser blev kommunikation, kreativitet og koordination sat i centrum, præcis det, der skaber stærkere relationer internt i en virksomhed. Chainreaction gav en fælles oplevelse, hvor alle kunne bidrage, lytte og bygge videre på hinandens idéer.
Resultatet blev en levende demonstration af, hvordan fysisk samvær og konkret teamwork kan løfte både humør og sammenhold. Deltagerne gik fra dagen med en følelse af fælles succes, efter at de havde set deres kædereaktioner sparke gang i et målrettet forløb. Det gav både tro på egne evner og en styrket forståelse af betydningen af samarbejde – lige præcis de erfaringer, MAN kunne tage med tilbage til hverdagen.