The Squid Game Squad Game
Antal deltagere
10-250 Personer
Event kategori
Indendørs Teambuildingøvelser
Lokation
Hele landet
Pris
450 kr pr. person
Kontakt Susanne
Er du i tvivl om hvilken teambuilding du skal vælge? Så kontakt os endelig!
The Squid Game firmaaktivitet
Vi har gjort the Squid Game til et Squad Game
Har du ligesom rigtig mange andre også slugt den populære Netflix-serie Squid Game? Hoppet op af forskrækkelse i sofaen, heppet på Seong Gi-hun og holdt dig for øjnene, når det blev allermest blodigt?
Bare rolig, det er ikke helt der, vi er ude. Vi har nemlig taget Squid Game og skabt Squad Game. Squad Game er en teamaktivitet, der er lige så spændende og hæsblæsende som tv-serien, men hvor vi har skåret al egoisme og fysisk fare fra. Øvelsen hjælper jer med at styrke troen på jer selv (plus jer som hold) og selvfølgelig jeres evne til at samarbejde.
Undervejs vil I mærke, hvor vigtigt det er, at I er til stede i øjeblikket, tænker ud af boksen og reagerer hurtigt. Og måske I endda vil være i stand til ting, I slet ikke troede var mulige for jer.
Sådan foregår the squid game
I bliver inddelt i hold og skal nu gennemgå seks øvelser, der løbende stiger i sværhedsgrad. De er alle til at forstå (bare roligt, vi har gjort det overskueligt og nemt at gå til) – og reglerne og målet er tydeligt hele vejen igennem. Hvis I er i tvivl om det mindste, er vi der selvfølgelig altid til at hjælpe.
Holdene kæmper mod hinanden – og som det er både i Squid Game og den virkelige verden – er der altid et hold mere, der skal vindes over. Som spillet udvikler sig bliver det mere og mere udfordrende, og I skal tilpasse jer løbende og måske finde evner frem, I ikke vidste I havde, eller som I i hvert fald ikke har brugt i lang tid.
De seks øvelser er en kombination af traditionelle teambuildingaktiviteter og mere unikke og moderne øvelser, som I med garanti ikke har prøvet kræfter med før. Vinderen bliver det hold, der formår at bruge de styrker, I har på holdet bedst muligt.
Tak, det var en rigtig god dag, og det var virkelig skægt med Beat the Box – den passede også perfekt ind som kick-off mellem 3 forskellige virksomheder. 😊👍
Vi klarede det med ca. 15 minutter tilbage, som jeg husker det. Så det var helt perfekt! 😎
Jeg vil helt sikkert gerne benytte jer igen en anden gang!
Og jeg skriver også gerne endnu en fin anbefaling af jer. 😊
Andreas skal der også lyde kæmpe ros til, og du må meget gerne give roserne videre til ham ved lejlighed. 😊
Han var, som altid, meget behagelig, hjælpsom og sjov – det kan virkelig mærkes at han brænder for det, hvilket er vildt fedt, og smitter af på os andre der deltager!
Hans små lege inden og efter Beat the Box var lige i øjet, og det var en rigtig god måde lige at få løsnet lidt op på, når man står med en masse mennesker man måske ikke kender.
Mette
Siemens





